Mak a zdravie

 1. Mak sám o sebe je významným zdrojom vápnika, dokonca ho obsahuje 12 krát viac ako kravské mlieko.
 2. Makový nápoj je zásaditý, teda neprekysľuje náš organizmus, treba ho však piť bez cukru, a tým nezaťažuje náš tráviaci systém.
 3. Pre ľudí trpiacich anémiou, osteoporózou, poruchami pankreasu a žlčníka, reumou, migrénou, či chronickou únavou, dokonca aj pri počiatočných príznakoch kašľa.
 4. Pre ženy v menopauze aj adolescentov, pretože zvyšuje vlhkosť a minerálnu rovnováhu v koži a dodáva jej zamatovú jemnosť.
 5. Uvoľňuje upchatý tráviaci trakt vďaka pôsobeniu diétnej vlákniny, ktorá zároveň pomáha pri čistení stien tráviaceho traktu.
 6. Mak obsahuje zdravé tuky, sacharidy, vlákninu, nenasýtené mastné kyseliny, minerály a vitamíny, z nich najviac železa.
 7. Funguje ako prevencia pred ústnymi vredmi – v ayurvéde sa makové semienka používajú na liečenie rôznych vredov či rakoviny ústnej dutiny. Mnohé zdravotné účinky sa pripisujú viacerým enzýmom ako napríklad diastáza, lipáza alebo emulsín. Pravidelným pitím makového nápoja sa tak staráte o zdravie svojich úst.
 8. Ak trpíte nespavosťou alebo chronickou únavou, skúste každý večer pred spaním vypiť šálku makového nápoja. Rýchlejšie sa po ňom uvoľníte a bude sa vám dobre spať. Nachádza sa v ňom totiž veľa zlúčenín, ktoré pomáhajú telu produkovať neurotransmitory. Tie sú potrebné pre správne fungovanie mozgu.
 9. Zlepšuje imunitný systém – Za nesprávnym fungovaním imunitného systému sa najčastejšie skrýva nedostatok zinku v tele. Ak teda často trpíte na nádchou či chrípkou, zaraďte do svojej stravy makový nápoj. Makové semienka sú totiž bohatým zdrojom spomenutého minerálu a “naštartujú” výrobu imunitných látok.
 10. Prospieva srdcu – V maku sa nachádza veľa základných mastných kyselín, ako napríklad kyselina linolová, omega 3 – 6, ktorá znižuje množstvo cholesterolu v krvi a pôsobí priaznivo na srdce a vysoký tlak. Makový nápoj preto možno právom označiť ako nápoj pre srdce. Pôsobí preventívne pred rôznymi srdcovými ochoreniami či infarktom.
 11. Bojuje proti kožným problémom. Upokojujúce účinky makového nápoja môžete vyskúšať aj priamo na svojej koži. Ak trpíte suchým svrbením žihľavkou alebo vyrážkami, potierajte si tieto oblasti. Makový nápoj je totiž bohatý na zlúčeniny s protizápalovým účinkom, ktoré sú kľúčové v riešení kožných infekcií. Taktiež má blahodarné účinky na starnutie pleti, bojuje proti vráskam.

Elephantts SK, s. r. o.
Grösslingova 4
811 09 Bratislava