Fórum dizajnu 2022

Cenník vstupného

Vstupné: 7€
Zľavnené vstupné: 4€
Parkovací lístok pre osobné auto: 6€
Parkovací lístok autobus: 20€

Vstupenka platí pre všetky súbežné výstavy

Zľavnené vstupné: Žiaci základných škôl, denní študenti stredných a vysokých škôl s platným dokladom o štúdiu do veku 26 rokov, Občania nad 62 rokov, ktorí sa preukážu občianskym preukazom. Občania s preukazom ŤZP (preukaz biely), Sprievodca držiteľa ŤZP/S. Voľný vstup: Občania s preukazom ŤZP (preukaz s červeným prúžkom). Deti do začatia školskej dochádzky ( do 6 rokov ) v sprievode rodiča

 

Pozývame vás na návštevu 23. ročníka výstavy Fórum dizajnu!

TLAČOVÁ SPRÁVA, Bratislava, 20.4.2022

FÓRUM DIZAJNU 2022 + SLOVENSKÉ MÚZEUM DIZAJNU

SEDENIE 20. A 21. STOROČIE

23. ročník výstavy nábytkového a interiérového dizajnu

Miesto: Pavilón M3, agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik, Nitra

Otváracie hodiny: 9.30 – 18.00 (v nedeľu do 17.00)

Trvanie: 27. apríl – 1. máj 2022

V rámci 30. ročníka medzinárodného veľtrhu Nábytok a bývanie.

 

Výstava Sedenie 20. a 21. storočie predstavuje zbierku stoličiek a kresiel Slovenského múzea dizajnu (SMD) z minulého storočia a zároveň aj súčasné stoličky a kreslá od slovenských výrobcov a dizajnérov.

Sedenie patrí k základným ľudským potrebám a sedací nábytok sa vyvíja naprieč storočiami. Zahŕňa nielen stoličku, ale aj kreslo, polokreslo, stolček, lavicu a ďalšie druhy sedacieho nábytku. Jeho vývoj sa pohybuje predovšetkým v proporciách, kombináciou funkčných prvkov (akými sú sedák, nohy, operadlo a podrúčky), vo zvolených materiáloch, farebnosti a technológiách. Sedenie okolo stola je naša každodenná činnosť, a preto sme do výstavnej kolekcie zahrnuli aj jedálenské stoly. Zo zbierok SMD je vystavená väčšia kolekcia stoličiek z výrobného programu Tatra nábytok Pravenec, ktorú získalo Slovenské centrum dizajnu v rokoch 2004 – 2005. Stala sa aj základom pre vznik nášho prvého múzea dizajnu, jedného z najmladších múzeí na Slovensku (v roku 2014 zapísané v Registri múzeí a galérií).

Najznámejšia je takzvaná „krčmová“ stolička č. 1 771, ktorá bola najvyrábanejším slovenským vzorom. Nadčasovými sú aj kreslo od Viliama Chleba pre Kodretu Myjava, kreslo Reno (1997) od Petra Bohuša pre Domark či stolička ESTA (2007) od Ivana Čobeja pre Brik, ktorým tvoria pendant súčasné sedacie nábytky z menovaných firiem.

Kolekciu nábytku sme doplnili aj o firmu Javorina, súčasného oceňovaného výrobcu z dreveného masívu, firmu Karpiš špecializovanú na jedálenské stoly a stoličky, nábytkárske firmy Mobiliér s 30-ročnou tradíciou, Tuli, ktorá obohatila sedenie o textilné vaky, či firmu Paspol sídliacu v priestoroch bývalého Tatra nábytku v Pravenci. Vďaka tomu sa na jednom mieste stretáva tradícia s aktuálnymi trendmi sedenia.

 

Organizátori výstavy:

Slovenské centrum dizajnu, Slovenské múzeum dizajnu

agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, š.p.

 

Odborná spolupráca: Katarína Hubová

Grafický dizajn: Peter Liška

Architektonické riešenie: Peter Liška, Ján Jánoš a Filip Horník

Fotografie: archív Slovenského múzea dizajnu

V spolupráci: Brik a.s., Domark spol. s.r.o., Javorina v.d., Karpiš Nábytok s.r.o., Mobilier Design s.r.o., Paspol s.r.o., Tuli.sk s.r.o.,

S podporou: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky

Generálny reklamný partner SCD: J&T BANKA

Hlavný mediálny partner: Designum

Hlavný partner SCD: Antalis

 

Kontakt: gabriela.rybarikova@scd.sk, silvia.kruzliakova@scd.sk

Aktuality a oznamy