Radi by ste deťom pripravili leto plné nezabudnuteľných zážitkov? Jedným z nich môže byť aj jazda vlakom Nitrianskej poľnej železnice v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. Vlak jazdí pravidelne každý štvrtok o 9:00, 11:00 a 14:00 h. Cena jedného lístka je 3,- €, pričom deti do troch rokov majú jazdu vlakom zadarmo.

Jazda vlakom

Individuálna jazda vlakom

Nitrianska poľná železnica ponúka možnosť dohodnúť si individuálnu jazdu vlakom pre minimálne šesť platiacich cestujúcich. Individuálne jazdy sú realizované od pondelka do štvrtka v čase od 9:00 do 15:00 h.
Individuálnu jazdu vlakom si môžete dohodnúť na telefónnom čísle +421 911 404 001 alebo na e-mailovej adrese muzeum@spmnitra.sk

Nitrianska poľná železnica

Nitrianska poľná železnica je múzejná úzkorozchodná železnica, ktorá sa nachádza v areáli Slovenského poľnohospodárskeho múzea a výstavného areálu podniku agrokomplex NÁRODNÉ VÝSTAVISKO, štátny podnik. Je najdlhšie zachovanou poľnou železnicou na území Slovenska. Poľné železnice z okolia Želiezoviec, Pohronského Ruskova, Sládkovičova, Šurian, Trebišova, Trnavy sa začali likvidovať koncom 60-tych rokov 20. stor. v dôsledku rýchlo napredujúcej automobilovej dopravy. Verejnosti bol prvý úsek novovybudovanej úzkorozchodnej Nitrianskej poľnej železnice (s rozchodom 760 mm)  o dĺžke 600 m sprístupnený  počas výstavy Agrokomplex v auguste 1985.

Koľajnice a výhybky použité na výstavbu okruhu v skanzene pochádzajú z rokov 1881-1913, a preto už samotná trať je sama o sebe technickou pamiatkou.

Vo funkčnom vozovom parku Nitrianskej poľnej železnice sa nachádza:

  • parný rušeň U 35.901 „Križko“ (1918, zrekonštruovaný za pomoci doc. Ing. Ladislava Križana v r. 1990),
  • parný rušeň U 36.001 „CP“ (1949),
  • parný rušeň U 25.001 „BS 80“ (1951),
  • dieselelektrický rušeň,
  • 4 vyhliadkové vozne,
  • 2 historické kryté vozne z Korytnice,
  • ručná drezina,
  • železničná točňa z Radošiny (1908),
  • detská železnica – elektrický vláčik.

Súčasťou Nitrianskej poľnej železnice v skanzene je vozeň „Šaling“ z Dobroče z obdobia Slovenského národného povstania, vagóny (repné, služobný, na vrecovaný a kusový tovar), nefunkčný rušeň BS-70 č. 14 (1944) nazývaný Bibiana, 1 dieselelektrický a dieselový rušeň.

Na Nitrianskej poľnej železnici sa nachádzajú 2 malé drevené staničky – Stanica Skanzen a Stanica Brána.

Nitrianska poľná železnica v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu je v prevádzke počas ohlásených výstav a podujatí a na individuálnu objednávku. Viac informácií nájdete na www.spmnitra.sk

Aktuality a oznamy