Vodozádržná kapacita pôdy
Zmena klímy je vážnou hrozbou a týka sa všetkých obyvateľov našej planéty. Kľúčovú úlohu v adaptácii na zmenu klímy zohráva dažďová voda a zdravá pôda.
Aké sú dôsledky zmeny klímy a dlhodobého znižovania vodozádržnej kapacity pôdy?
- vysoké teploty
- sucho a prírodné požiare
- prívalové dažde a povodne
- znižovanie zásob podzemných vôd
- erózia pôdy
Zmena klímy a spôsob využívania krajiny vplývajú na pôdu
Prívalové dažde dopadnú na pôdu, ktorá je vplyvom dlhotrvajúceho sucha vysušená a zapečatená, čo spôsobuje, že má nízku vsiakavosť a nedokáže prijať množstvo vody z prívalového dažďa. Nadbytočná voda odtečie nevyužitá. Pôda tak nezíska dostatočnú vlahu, ktorá by jej pomohla preklenúť nasledujúce suchšie obdobie, znižuje sa jej vodozádržná kapacita, obsah organickej hmoty, stráca sa biodiverzita a dochádza k erózii pôdy. V zastavanom území je väčšina dažďových vôd odvedená kanalizáciou. Erózia pôdy prispieva k vysychaniu lesov a dlhodobý pokles vodozádržnej kapacity pôdy znižuje zásoby podzemných vôd, čo má nepriaznivý vplyv aj na hladinu povrchovej vody, znižovanie úrody a v konečnom dôsledku negatívne ovplyvňuje potravinovú sebestačnosť krajiny.
Pôda je najväčší rezervoár vody v krajine a pomáha v boji proti suchu. Je preto potrebné:
- zvrátiť degradáciu pôdy a zabezpečiť jej protieróznu ochranu
- zlepšiť využívanie dažďovej vody a zvyšovať vodozádržnú kapacitu pôdy
- zvyšovať obsah organického materiálu v pôde a krytie pôdy vegetáciou
MPRV SR navrhuje komplexné riešenie vytvorením nového systému podpory udržania a obnovy kľúčových ekosystémových služieb pôdy a štruktúr krajiny prostredníctvom nástrojov, ktorými sú:
- Klimatický fond pre pôdu
nový finančný a podporný nástroj
- Informačný a monitorovací systém PÔDA
efektívne prepojenie informácií o zdraví pôdy
- Certifikačný systém Uhlíková a vodná banka
systém na zapojenie sa vlastníkov a užívateľov pôdy do poľnohospodárskych postupov, ktoré prispievajú k zachytávaniu uhlíka z atmosféry v pôde a k zvyšovaniu vodozádržnej kapacity pôdy