On-line výstava Gastra & Kulinária predstavila verejnosti slovenských výrobcov potravín a vybavenia pre gastronomické a ubytovacie zariadenia

Nitra 25. novembra 2021 – Veľtrh Gastra & Kulinária je komplexnou prezentáciou domácich výrobcov, spracovateľov a dodávateľov kvalitných potravín, nápojov, ingrediencií, ale tiež vybavenia pre gastronomické a ubytovacie zariadenia. V roku 2021 sa, vzhľadom na protipandemické opatrenia, presunul do online priestoru.

Viacerí slovenskí výrobcovia potravín či dodávatelia gastro zariadení získali celosvetové uznanie, no doma sú takmer neznámi. Národné výstavisko Agrokomplex podáva týmto spoločnostiam pomocnú ruku a v rámci svojich výstav ich predstavuje širokej verejnosti.

Tohtoročný veľtrh Gastra & Kulinária predstavil verejnosti od 8. do 21. novembra slovenských producentov, a to prostredníctvom web stránky a na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Každý výrobca má vytvorenú podstránku slúžiacu ako „výstavná expozícia“. V rámci nej nájdu návštevníci novinky spoločnosti, videá, fotogalériu, ale tiež produktové katalógy a dôležité kontakty.

Predchádzajúci ročník

V roku 2019, kedy sa Gastra & Kulinária konala v reálnej podobe, sa jej zúčastnilo 19 708 návštevníkov. Na web stránke výstavy Gastra & Kulinária sa v roku 2021 prezentuje 23 spoločností a pozrelo si ju viac ako 1 200 ľudí. Na sociálnej sieti Facebook sa každý deň odprezentujú dve spoločnosti. Do dnešného dňa mali príspevky dosah na viac ako 83 tisíc ľudí.

Conte

Pre zatraktívnenie online výstavy sa mohli sledujúci zapojiť do troch súťaží o vybrané produkty vystavovateľov. Najväčší úspech zaznamenala súťaž o produkty prémiových mäsových výrobkov značky CONTE. Jedná sa o malého lokálneho producenta, ktorý sa špecializuje na výrobky z diviny a hovädzieho mäsa z vlastného voľného chovu so 100% slovenským pôvodom. Mäsovýroba sa nachádza v obci Tŕstie (okres Považská Bystrica).

InfiNuty

Predstavila sa tiež spoločnosť InfiNuty vyrábajúca výnimočné orieškové maslá, ktoré si našli svojich pravidelných zákazníkov okrem Slovenska aj v Českej republike, Rakúsku, Slovinsku, Veľkej Británii, či Írsku. Ich výrobky vyhrali na najväčšej a najprestížnejšej súťaži Great Taste Awards viacero ocenení. Napríklad ich pistáciové maslo sa v roku 2019 stalo Najlepším pistáciovým maslom na svete.

Hriňovská mliekareň KOLIBA

Hriňovská mliekareň KOLIBA ponúka okrem mliečnych produktov aj proteínové výrobky. Spracováva srvátku (ako vedľajší produkt pri výrobe syra) na ďalšiu výrobu sušených produktov, ako je i sušený proteín WPC. Tieto proteíny sú jedinečné nie len tým, že pochádzajú zo Slovenska, ale majú aj vynikajúce zloženie a zaujímavý aminokyselinový profil. V roku 2021 predstavili nový rad produktov Lactose free, ktoré neobsahujú laktózu a sú preto vhodné aj pre športovcov s touto intoleranciou.

Gastro zariadenia

V rámci kategórie gastro zariadení sa predstavili spoločnosti PekaStroj, predávajúca špičkové zariadenia pre malé, stredné aj väčšie pekárne a cukrárne a spoločnosť Gastro-Haal, ktorá je už 28 rokov jediným slovenským výrobcom varných technológií pre stravovacie prevádzky. Svoje portfólio rozšírila v roku 2020, a to o dezinfekčné stojany a kamerové  terminály na meranie teploty.

Veľtrh Gastra & Kulinária má aj edukačný rozmer, kedy vzdeláva verejnosť v oblasti (ne-) plytvania potravinami. Spoločnosť TESCO odprezentovala aj svoj projekt Záchranári jedla.

 

Prezentácie spoločností a viac informácií nájdete na: Gastra & Kulinária 2021 a https://www.facebook.com/agrokomplex

Aktuality a oznamy