Nenechajte si ujsť 48. ročník tradičnej výstavy AGROKOMPLEX, ktorý prinesie množstvo noviniek a pútavý sprievodný program pre odbornú i laickú verejnosť.

Tu je desať najväčších noviniek:

POĽNOHOSPODÁRSKA TECHNIKA

Najnovšie modely poľnohospodárskej techniky budú mať v tomto roku naozaj hojné zastúpenie. Predstavia sa na viac ako 10 000m² výstavnej plochy. Nebude sa však jednať len o statické ukážky! V spolupráci so združením AGRION bude od piatka do nedele prebiehať komentované predvádzanie poľnohospodárskych strojov priamo na výstavnej ploche.

#DOTKNI_SA_ŽIVOTA

Novinky prinesieme aj na NÁRODNÚ VÝSTAVU HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT, v rámci ktorej sa môžete tešiť na projekt #dotkni_sa_života a farmárov ponúkajúcich vynikajúce, kvalitné domáce produkty, ktoré si budete môcť zakúpiť priamo na mieste. Moderní chovatelia predstavia špičkové výstavné zvieratá, porozprávajú o tom, ako pri ich chove dbajú o ich blaho, o životné prostredie, o ľudí, ktorí sa o ne starajú, ako vyrábajú zdravé a chutné lokálne potraviny, ako predávajú. Tiež o tom, aké inovatívne spôsoby uplatňujú v komunikácii a marketingu.

JEDÁLEŇ 21. STOROČIA

Novinkou na výstave bude v pavilóne B projekt Jedáleň 21. storočia, ktorý návštevníkom názorne ukáže, ako pojať školské stravovanie moderne – zdravo, bezpečne, efektívne, ekonomicky a ekologicky. Okrem zaujímavých expozícií sa môžu návštevníci tešiť aj na celodenný sprievodný program namixovaný z odborných prednášok aj zábavných súťaží. Populárni kuchári predvedú v živých show svoje umenie, aj moderné technológie v akcii. To všetko s využitím tých najkvalitnejších surovín. A všetko, čo sa v pavilóne B uvarí, sa samozrejme formou ochutnávok aj zje 🙂

PASENIE alebo KEĎ OVEČKY PSÍKA POSLÚCHAJÚ

Zväz chovateľov oviec a kôz v spolupráci so Slovenskou asociáciou ovčiarskych psov pripravil počas tohtoročnej výstavy Agrokomplex nové ukážky pasenia oviec so psom. Usmerňovanie oviec pomocou špeciálne trénovaného psíka, dokáže nahradiť prácu niekoľkých ľudí. Príďte sa pozrieť aj VY, čo všetko trénovaný pes dokáže! Harmonogram NVHZ nájdete na: https://agrokomplex.sk/narodna-vystava-hospodarskych-zvierat/

AGRO CHALLENGE

Medzinárodná súťaž študentov študujúcich v oblasti zeleného sektora. Pozostáva z 18 súťažných disciplín, z ktorých 5 sa uskutoční 17.8. na vpE. Ide o: stohovanie veľkých balíkov traktorom, výmena nožov na rotačnej kosačke, výmena kolies na malotraktore, pílenie a rúbanie dreva, zbíjanie a drôtikovanie rámikov pre včely. Na zvládnutie úlohy majú študenti max. 15 minút. Viac info na: agro-challenge-slovakia

ODBORNÝ PROGRAM

V tomto roku sme sa zamerali aj na zvýšenie odbornej stránky výstavy, a preto bude Pavilón A venovaný odborným prednáškam a diskusiám na tému výživy, potravinárstva, ekológie či ochrany pôdy.

NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ MED

Svoj priestor na výstave dostane aj Spolok včelárov Slovenska, ktorý organizuje laickú degustačnú súťaž o Najlepší slovenský med 2023. Kolekciu kvalitných medov z tohtoročnej sezónnej produkcie z celého územia SR budú môcť návštevníci ochutnať a v ankete vyjadriť svoj názor. V nedeľu spoznáme víťaza ankety o Najlepší slovenský med 2023.

PRECÍZNE A REGENERATÍVNE POĽNOHOSPODÁRSTVO

Zaujímate sa o novinky precízneho a regeneratívneho poľnohospodárstva? Tak potom určite nezabudnite navštíviť pavilón M3, kde môžete okrem pútavého sprievodného programu vidieť aj výstavu s názvom Pôda plná života. V pavilóne M3 nájdete o.i. aj spoločnosť Rokosan, ktorá dostala v decembri 2022 cenu GLOBAL ENERGY za SR, ocenenie za celosvetový prínos v oblasti výživy pôdy, vody a dopadu na životné prostredie (hovorí sa jej aj malá Nobelova cena za Environment). V máji 2023 zaradil spoločnosť Rokosan renomovaný magazín Life Scientic Rewiev  medzi 10 najlepších biotechnológii na Európskom kontinente.

GASTROZÓNA

Všetky stánky s občerstvením sme sústredili na jedno miesto – do Gastrozóny v centrálnej časti vpE. Ďalšie možnosti občerstvenia budú smerom do časti živočíšnej výroby, na Národnej výstave hospodárskych zvierat a taktiež v Slovenskom poľnohospodárskom múzeu. Tešiť sa môžete na obľúbené bryndzové halušky, pirohy, pečené mäsko, podplamenníky, hamburgery, klobásky i zemiakové placky.

PITNÝ REŽIM

Vďaka spolupráci výstaviska Agrokomplex a spoločnosti AQUA PRO EUROPE budú mať návštevníci k dispozícii zdarma pitný režim v každom pavilóne.

 


Okrem toho sa môžu návštevníci tešiť aj na tradičný program:

  • Diskusné okrúhle stoly mapujúce aktuálne témy v poľnohospodárstve.
  • Národnú výstavu hospodárskych zvierat – vystúpenia Národného žrebčína Topoľčianky, ťažký ťah jednozáprahov, westernové vystúpenia
  • Výstavu Poľovníctvo, Rybárstvo a Včelárstvo, v rámci ktorej si môžete v stánku štátneho podniku LESY Slovenskej republiky zakúpiť kvalitnú divinu, ryby, víno, mäsové výrobky a iné produkty z lesa.
  • A neprehliadnite ani veľkokapacitné akvárium v pavilóne F! Môžete si pozrieť ryby našich vôd a aj ochutnať rybie chuťovky šéfkuchára Eduarda Levého, špecialistu na prípravu sladkovodných rýb.
  • Poradenskú službu Slovenského zväzu záhradkárov, ukážky letného rezu ovocných drevín, súťaž Ovocie a Zelenina roka
  • Folklórne a hudobné vystúpenia, remeselníci, Farmárske trhy, ochutnávky a degustácie

A niektoré novinky si necháme ako prekvapenie pre tých, ktorí prídu 17. – 20. augusta na výstavisko Agrokomplex 🙂

 

KÚPIŤ VSTUPENKU NA VÝSTAVU: AGROKOMPLEX; NÁRODNÁ VÝSTAVA HOSPODÁRSKYCH ZVIERAT; POĽOVNÍCTVO, RYBÁRSTVO A VČELÁRSTVO

Aktuality a oznamy